Seramik Döşeme

Seramiğin birinci kuralı döşemeye duvardan başlamaktır. Döşeme öncesi zemin analizi yapılmalıdır. Zemin çatlaklar ve pürüzler açısından iyice gözden geçirilmelidir. Zeminin kuru olup olmadığını anlamak için en basit yöntem şöyledir: 50x50 cm büyüklüğündeki bir naylonu zemine koyun ve yapışkan bantla etrafını iyice kapatın. Bir gün sonra eğer naylonun altında buğulanma meydana gelmişse veya naylonun altı etrafına göre ciddi derecede koyu bir renk almışsa zeminde nem vardır. Böyle durumlarda nem ölçümü yaptırmak bir uzamana başvurmak gerekir. Zemindeki çatlaklar epoksi reçinesi ile kapatılmalıdır. Pürüzler bir sıfatula veya mala ile giderilebilir. Döşeme başlamadan önce yüzey astarlanır.

İşinin uzmanı ustalar başlangıç çizgisinin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır. Odanın orta noktası tespit edilir. Sonra işaret ipleri çekilerek odanın orta noktası işaretlenir. Bu ipler kılavuz görevi görür. Odanın ortasından başlayarak seramikler döşenmeye başlanır. Bu yöntemle hem malzemeden tasarruf sağlanır hem de düz hiza kolaylaşır.

Seramik yapıştırıcısı, üretici bilgileri doğrultusunda hazırlanır. Kurumasını engellemek adına kullanabilecek kadar yapıştırıcı zemine taraklama sistemiyle sürülmelidir. Ardından başlangıç çizgisi olan odanı orta noktası ve kılavuz ipleri takip ederek döşeme yapılır. Seramik aralarına döşeme sırasında derz artıları konur. Yeni döşenmiş seramikler üzerinde asla yürünmez ve elle de olsa aşırı ağırlık uygulanmaz. Seramik yapıştırıcısının tam kuması için genelde 24 saat gerekmektedir. Köşe ve kenarlar özenle ölçülüp seramikler düzgün kesilerek yerleştirilmelidir.

Derz dolgusu hazırlandıktan sonra derz lastiği yardımı ile derzler doldurulur. Ardından sünger ve su yardımıyla seramikler temizlenir. Dairesel sünger hareketi ile hemen hemen hiç çimento lekesi kalmayana kadar bu işlem devam ettirilir. Derz dolgusunun seramik hizasından biraz alçakta kalmasında yarar vardır. Sünger işleminden sonra temiz bir bezle seramikler iyice temizlenmelidir. Kenar rütüşleri için ise en kalıcı çözüm onları silikonla kapatmaktır.